ZA FINANČNÚ PODPORU PROJEKTU ČISTÝ CHOTÁR 2021 ĎAKUJEME

 

S MASkou so včelami v škôlkach

O našej včelárskej aktivite v rámci projektu ČISTÝ CHOTÁR sa dozvedeli aj v časopise VČELÁR a poprosili nás o krátky článok do augustového čísla

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH - obec Pernek
 

V piatok 25.5.2021 sa v Perneku skončilo naše včelárenie v škôlkach. 

Týmto sa chceme ešte raz poďakovať včelárom - Zuzke Juríčkovej a pánovi Jožkovi Gajarovi, že prijali naše pozvanie na putovanie po Podhorane. 

Za finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli škôlky, deti aj pani učiteľky obdarovať malým milým prezentom ďakujeme TRNAVSKÉMU SAMOSPRÁVNEMU KRAJU - PARTICIPATÍVNY ROZPOČET TRNAVSKEJ ŽUPY 

a tak isto spoločnosti CRH Slovensko, a.s.

Tak isto ďakujeme pánovi predsedovi Róbertovi Bujnovi a všetkým našim členom za podporu, pani učiteľkám za pozitívne ohlasy na našu návštevu a viac ako 600 deťom za pozornosť a zvedavé, občas aj vtipné otázky.

Pevne veríme, že sme po smutných covidových dňoch plných obmedzení aspoň trošku spestrili deťom aj pani učiteľkám deň.

Čistý chotár 2021  pokračuje do konca prázdnin, vyhodnotenie plánujeme na jeseň.
 
 

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH - obce Kuchyňa, Sološnica a Rohožník


V minulom týždni pokračovala naša včelárska šnúra ČISTÝ CHOTÁR 2021 - SO VČELAMI V ŠKôLKACH v Kuchyni (pondelok 14.6.), Sološnici (v utorok 15.6) a vo štvrtok a piatok (17.-18.6) sme boli v našej najväčšej škôlke v Rohožníku.Okrem základných informácií o včielkach sme sa dozvedeli napríklad aj to, že

- včela za deň navštívi viac ako 1000 kvetov,

- včelia kráľovná - matka každý deň svojho života znesie 1000 vajíčok,

- včelia kráľovná matka sa nekŕmi sama ale sa necháva kŕmiť,

- včielka umiera vždy mimo úľa

- včely v zime nespia a mnoho iných zaujímavých vecí.

Dymák, kukla, rukavice, plásty, vosk, peľ, med, propolis, včely a dokonca aj matečník (vajíčko - bunka, z ktorej sa liahne kráľovná) nám ujo Jožko ukázal a kto chcel si vyskúšal, ochutnal, ovoňal, chytil...

V piatok nás čaká posledná zastávka : Pernek

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH - obce Prievaly, Plavecký Peter, Plavecký Mikuláš, Plavecké Podhradie, Jablonové
 

Tento týždeň sme navštívili s pánom včelárom Jozefom Gajarom, ktorý včelári už 45 rokov, ďalších 5 škôlok v našom území - Prievaly, Plavecký Peter, Plavecký Mikuláš, Plavecké Podhradie a dnes to bolo Jablonové.
Ujo Jožko, ako ho deti volajú, nám porozprával, ako včielky opeľujú kvietky, že z včielok nemáme len med, ale aj medicínu vo forme propolisu, vosk a peľ. Tak isto sme sa dozvedeli, že včela sa dožíva približne 35 dní a počas svojho krátkeho života je postupne opatrovateľka, spracovateľka nektáru, upratovačka, stavbárka plástov, strážkyňa úľa a lietavka, ktorá prináša do úľa peľ a nektár.
Deti si vyskúšali včelársku kuklu, rukavice a dymák, ktorý im pripomínal vôňu opekačky a slaninky :-) ochutnali rôzne medy, kto mal odvahu vyskúšal aj peľ.
Dnes nás v Jablonovom čakalo prekvapenie. Okrem toho, že všetky deti, aj tie najmenšie, potichučky počúvali a aj sa veľa pýtali, pripravila pre nás trieda Včielky krásne kresby včielok, za čo im aj pani učiteľkám veľmi pekne ďakujeme.
Zajtra máme na pláne administratívu a budúci týždeň nás čakajú posledné škôlky - Kuchyňa, Sološnica a Rohožník.

 

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH - obce, Osuské, Jablonica, Hradište pod Vrátnom a Cerová
 
V minulom týždni sme odštartovali našu včelársku šnúru v škôlkach.
Ako sme už informovali, v pondelok sme boli v Hlbokom a Prietrži. Štvrtok ( 27.5.2021) patril obciam Osuské a Hradište pod Vrátnom, v piatok (28.5.2021) sme boli v Jablonici a Cerovej.
Týmto sa chceme poďakovať Zuzana Gašperíková Juríčková, že prijala naše pozvanie a v týchto našich obciach urobila prednášku.
Prenosný úľ, trúdy, plásty, propolis,...to a mnoho ďalšieho deti videli, voňali a kto chcel mohol aj ochutnať peľ a med.
Deti boli veľmi zvedavé a pýtali sa mnoho otázok, čo nás veľmi potešilo. Ale aj my sme dozvedeli....,že veľa detí už včela poštípala, že majú doma hmyzí hotel, že veľa z nich pozná nejakého včelára alebo dokonca, že včelária ich rodičia alebo starí rodičia.
Tento týždeň sa musíme venovať administratíve, ale od budúceho týždňa pokračujeme s dlhoročným včelárom pánom Garajom z Plaveckého Petra.

 

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH - obce HLBOKÉ A PRIETRŽ

ČISTÝ CHOTÁR 2021 nie je len o čistení a zveľaďovaní našich obcí...tento rok má aj inú podobu a to vo forme prednášok pre našich milovaných najmenších - deti.

V tomto ročníku ČISTÉHO CHOTÁRA navštívime všetky škôlky z nášho územia so skúsenými dlhoročnými včelármi. Včera (24.5.2021) sme začali s krajskou predsedkyňou pre TT kraj SZV Zuzanou Juríčkovou v Prietrži a Hlbokom.

Detičky sa dozvedeli všetko podstatné o včelách a ich živote, vyskúšali si včelárske kukly, ochutnali med, kto mal odvahu nechal si po ruke poloziť trúda...

Za odmenu, že pozorne počúvali dostali od nás medové lízatko, letáčik so zaujímavosťami o včelách s omaľovánkou a do škôlky krásnu knižku o včelách.

Touto cestou sa chceme poďakovať Trnavský samosprávny krajTvoríme kraj, CRH North Danube za finančné príspevky, vďaka ktorým sa celý ČISTÝ CHOTÁR 2021 môže uskutočniť aj v tejto podobe.

 

ČISTÝ CHOTÁR 2021

Vedeli ste, že....

Včela za celý svoj život nazbiera približne deväť gramov medu?Je to polovica čajovej lyžičky.

Včely nikdy nespia, no zvyknú si občas oddýchnuť v prázdnej voskovej bunke plástu?

Na vyprodukovanie jedného pohára medu musia včely preletieť vzdialenosť, ktorá je približne taká dlhá, akoby ste chceli prejsť trikrát kolo Zeme?

Poďme im spoločnými silami vytvoriť lepšie podmienky pre život a zároveň aj pre nás. Posnažme sa a urobme svoju obec čistejšiu.

Jablonové, Kuchyňa, Pernek, Rohožník, Sološnica, Plavecké Podhradie, Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter, Cerová, Prievaly, Jablonica, Prietrž, Osuské, Hlbohé a Hradište pod Vrátnom

OZ Podhoran vyhlasuje aj tento rok dobrovoľnícky ČISTÝ CHOTÁR 2021, ktorý prebieha v mesiacoch APRÍL - JÚN.

Malým prezentom bude odmenená najusilovnejšia skupina dobrovoľníkov z každej obce. Preto fotťe, točte, dokumentujte stav pred aj po a posielajte cez mail alebo FB.

Pokiaľ máte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať